Na jakie profity z ZUS-u może liczyć przedsiębiorcza mama podczas urlopu macierzyńskiego?

W przypadku zatrudnienia w ramach umowy o pracę każdej kobiecie, która urodziła dziecko, przysługuje urlop macierzyński. Podobnie jest zresztą z urlopem ojcowskim czy rodzicielskim. Zupełnie inaczej jest natomiast, kiedy kobieta taka prowadzi działalność gospodarczą. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wówczas nie podlega ona Kodeksowi Pracy. Czy w związku z tym może ona liczyć na jakieś profity od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy może jest wręcz przeciwnie?

Zasiłek macierzyński

Otóż trzeba się tutaj odnieść do tego, że kobiety, które urodziły dziecko, a prowadzą działalność gospodarczą, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Dzieje się tak wtedy, kiedy regularnie opłacają one składki na ubezpieczenie chorobowe. Przypomnijmy jednak, że jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe. Osoba prowadząca działalność jest bowiem zmuszona jedynie do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalno-rentowne. Jeśli mimo wszystko chce ona otrzymać taki zasiłek macierzyński, zmuszona jest także opłacać ubezpieczenie chorobowe.

Okres otrzymywania zasiłku

Jeśli chodzi o czas, w którym możemy otrzymywać takie świadczenie, to jest on identyczny z okresem urlopu macierzyńskiego czy dodatkowego urlopu macierzyńskiego w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Jego wysokość to natomiast 100% podstawy jego wymiaru. W przypadku urlopu rodzicielskiego to natomiast 60%. Pamiętać trzeba też, że urodzenie dziecka po zakończeniu prowadzenia działalności czy w przypadku jej zawieszenia, nie uprawnia do otrzymywania zasiłku.

Firma w Anglii dla mamy na emigracji

Wiele osób wyjechało w ostatnich latach na wyspy brytyjskie w poszukiwaniu lepszych zarobków i wygodniejszego życia. W UK znajduje się obecnie, według różnych szacunków około 1 milion obywateli Polski. Część z tych osób wyjeżdża za granicę po zasiłki, ale są też tacy, którzy opatrują w emigracji szanse na rozkręcenie biznesu na zagranicznym rynku. Stąd też bardzo wiele osób jest zainteresowanych tematem jakim jest firma w Anglii. Ten kierunek jest niezwykle popularny nawet po wyniku referendum w sprawie Brexitu, który jak wiadomo wprowadził wiele zamieszania na rynkach. Eksperci jednak uspokajają i podkreślają, że Wielka Brytania żyje z biznesu, więc nie może sobie pozwolić na zbytnie zaostrzenie przyjaznych dla przedsiębiorców warunków prowadzenia firm. Firmy w Anglii cieszą się dużą popularnością m.in ze względu na niższe składki w początkowym etapie funkcjonowania, wysoką kwotę wolną od podatku etc.  Płacąc składki społeczne (odpowiednik składek ZUS) w Wielkiej Brytanii, szybciej uzbieramy na przyzwoitą emeryturą. Jest to powód, dla którego emerytów z Anglii, Irlandii czy Szkocji jest tak dużo na południu Hiszpanii – kupują tam domy wakacyjne na jesień życia. Polecamy zainteresować się tematem rejestracji firmy w Anglii – pod tym linkiem znajdziesz ciekawe informacje.